I am Adam. If you are looking for Documentary Style Polish Wedding Photographer who photographs weddings in London, UK, Europe and of course in Poland, you came to the right place. Please scroll down to see a selection of my favourite wedding photos from a number of Polish weddings that I had a privilege to photograph over the years.

So, if you are looking for a Polish wedding photographer and you want to find out more, check my availability and prices or simply ask a few questions, please don’t hesitate to get in touch.

Best Polish Wedding Photography

Adam is a multi Award-Winning Photographer and Videographer of Weddings and Special events. His work has provided eye-watering memorabilia for the most precious moments that life has to offer, in hundreds of locations from the UK to the US, Europe and Poland for over 15 years. Adam, London Wedding Photographer.

Awards – Top 50 UK Wedding Photographers

Best 50 Wedding Photographers UK
best London wedding photographer awards
50 Best UK wedding photographers 2020 banner
Top 50 UK Wedding Photographers award

“The Champagne and the flowers will be gone, but the pictures will last for ever.”


Polski Fotograf Ślubny w Londynie

Witam na mojej stronie. Mam na imię Adam i jestem fotografem ślubnym w Londynie. Oferuję reportaż ślubny, sesje narzeczeńskie i plenerowe oraz ekskluzywne foto-albumy. Zdjęcia ślubne z rozmachem i fantazją.

W swojej pracy łączę reportaż, jak również fotografię artystyczną i zamiłowanie do podróżowania. Ta strona powstała po to, byście zobaczyli jak to robię. Zachęcam do jej odwiedzenia. Umieściłem tam zdjęcia, które z różnych powodów bardzo lubię i jestem do nich przywiązany. Może i Wam się spodobają… Jak zauważycie robię zdjęcia ślubne zarówno kolorowe jak i czarno białe. Fotografia ślubna to dla mnie praca, ale przede wszystkim pasja. Każdy ślub jest dla mnie odkrywaniem czegoś nowego, sposobem na poznawanie nowych ludzi i kultur, szukaniem innego spojrzenia na świat, pokazaniem tego co niewidoczne i dla wielu mało ważne, dbaniem o szczegóły. Lubię to co robię i czuję się w tym znakomicie. Każdy ślub to magiczna chwila, inna historia miłości i relacji międzyludzkich, ogrom emocji… doświadczanie tego jest dla mnie fascynującą przygodą. Uczestniczyć z Wami w tym wydarzeniu, to dla mnie zaszczyt i przyjemność, a uchwycenie wyjątkowości chwili i piękna w naturalny sposób – jest dla mnie największym wyzwaniem.

Jeżeli poszukujecie Państwo Polskiego Fotografa Ślubnego w Londynie, czy też poza Londynem to proszę o kontakt. Pozdrawiam serdecznie. Adam

Polish Wedding Photos

Artystyczna Fotografia Slubna w Londynie, Anglii i w Polsce

Mieszkam na stale w Londynie, ale oferuję moją fotografię na terenie nie tylko całej Wielkiej Brytanii, również na terenie Polski i innych krajów. Fotografowałem w Portugalii, Włoszech, Hiszpanii, Izraelu, Indiach i Armenii. Chętnie zobaczę jak wygląda Szkocja, Manchester, Cardiff, Brighton czy Dublin w moim obiektywie.
Zapraszam na moją stronę i na bloga – oglądając moje zdjęcia dowiecie się więcej o mojej pracy. Kwiaty zwiędną, emocje opadną, ważne szczegóły umkną z czasem a zdjęcia zostaną na zawsze… pamiętajcie o tym… dla siebie, swojej rodziny i przyjaciół i dla przyszłych pokoleń. Jeżeli spodobają się Wam moje zdjęcia, moje podejście, a planujecie swój ślub i szukacie fotografa, to proszę o kontakt e-mail lub telefoniczny.

More Polish Wedding Galleries

Asian Wedding Portrait Session at Sunset

Asian Hindu Fusion Wedding at Ox Pasture Hall Hotel


Asian Hindu And Polish Fusion Wedding Photos of Ramita and Michal at Ox Pasture Hall Hotel in Scarborough, Yorkshire. Beautiful venue for Hindu Weddings Celebrations. Have a look at some of the…


Read More

Gosfield Hall Wedding Photographer taking photo of the bride and groom through the arch with blue sky

Gosfield Hall Wedding Photography


Natural style Wedding Photos of Lina and Joe with some magic hour portraits at Gosfield Hall in Essex. Gosfield Hall is an amazing Mansion wedding venue every photographer wants to work with.


Read More

confetti shower at St Audries Park Wedding

St Audries Park Wedding Photographer


Wedding of Jannelle and Michal at St Audries Park was a one to remember. Family came all over the word to this stunning wedding venue in Somerset for a few day to celebrate this amazing wedding.


Read More

Bride and groom hug at Royal hospital Chelsea wedding Photographer

Royal Hospital Chelsea Wedding Photographer


Wedding Photos of Janina and Will at Royal Hospital Chelsea in London. Wedding photography at an amazing wedding venue at Royal Hospital Chelsea.


Read More

Dwor Sanna Fotograf Slubny 34

Dwor Sanna Hotel Fotograf Slubny


Aga and Pawel live in London but they decided to hold their beautiful wedding in Poland, in a place where Pawel is from. Amazing hotel called Dwor Sanna was their place of choice for the wedding.


Read More